logo
habibi®
ul. Grochowska 99
(róg Osieckiej 62)
04-172 Warszawa

PN-PT 8:00 - 18:00
SOBOTA 8:00 - 14:00

SKŁAD
+48 515 606 555

ALLEGRO
+ 48 500 311 811

ZAMÓWIENIA I DOSTAWA
+48 500 311 811


Domeny na sprzedaż: flavory.eu, flavory.pl, habibi.com.pl, halal.com.pl, halal.info.pl, halal.org.pl, harisa.eu, kebab.info.pl, mcdoner.pl, naturita.eu, naturita.pl, pita.waw.pl, zahartowani.eu, zahartowani.pl

ABC przypraw

Angielskie ziele

Jest owocem wiecznie zielonego drze­wa rosnącego na południo­wej półkuli. Małe brązowe kuleczki ma­ją korzenny zapach i lekko palący smak. Nadają przyjemny aromat da­niom mięsnym i sosom. Kilka ziaren warto też wrzucić do zup jarzyno­wych, a także wytrawnych galaret i marynat (np. ogórków kwaszo­nych). Odrobina ziela podnosi na­wet srnak kompotów, sałatek owocowych i wypieków.

Uwaga!

Trzeba koniecznie zacho­wać umiar, bowiem ziele angielskie jest bardzo mocną przyprawą.

Anyż gwiazdkowy

Zwany również badianem. To dekora­cyjne rozetki kryjące po 6-8 owoców. Jest bardziej aromatyczny niż „zwykły" anyż, ma też mocniejszy, korzenno-słodkawy smak. Nasion badianu używa się do słodkiego pieczy­wa. Polepszają one smak świątecz­nych wypieków, owocowych zup, budyniów i kompotów (szczególnie śliwkowego, gruszkowego, z jabłek i pigwy). Badian pasuje do baraniny i drobiu, ale najlepiej w mie­szankach z pieprzem, cynamonem, goździkami i imbirem.

Anyż

Potocznie zwa­ny anyżkiem, ma korzenny zapach i słodki smak. Na­daje przyjemny za­pach ciasteczkom i innym wypiekom, zwłaszcza piernikom. Przyprawia się nim rów­nież czerwona kapustę i sałatki z bu­raków.

Bazylia

Ceniona w kuchni śród­ziemnomor­skiej, zwłaszcza francuskiej i wło­skiej. Ma aromatyczne listki o pieprzno-cytrynowym smy­ku. Nadaje wspaniały smak zupom i sałatkom warzywnym. Soczyście zielone listki są niemal niezbędnym dodatkiem do pomidorów (np. z mozarellą) i spaghetti. Dzięki do­datkowi tego zioła zwykła jajeczni­ca, omlet, biały ser lub jogurt, a nawet zupa pomidorowa zyskują wyjątkowy smak. Świeże liście sto­sujemy też do dekoracji potraw.

Chilli

To wysuszone i zmielone strąki specjalnych od­mian papryki. Prawie nie pachnie, za to, ma niezwykle pikantny, a na­wet palący smak. Dodajemy je, (lecz z umiarem) do gulaszu i sosów, a także grochu i soczewicy.

Cynamon

Ta ususzona kora młodych pę­dów rosnącego w Azji drzewa ma silny zapach i korzenny, słodko-gorzkawy smak. Przyprawiamy nim słodkie potrawy: budynie, napoje mleczne, kompoty, owocowe sałat­ki i ciasta. Szczyptę tej przy­prawy można również dodać do gulaszu, baraniny, wołowiny i gotowa­nych ryb. Swoich zwolenników ma także kawa z dodatkiem odrobiny zmielonego cynamonu.

Czarnuszka

W kuchni indyjskiej powszechnie stosowana jest jako dodatek do łagodnych duszonych potraw z jagnięciny. Doskonale współgra również z warzywami i potrawami dhal (indyjskie zupy), jest także częstym dodatkiem sosów.

Nasionami posypuje się przed pieczeniem chleb naan (płaski chleb drożdżowy z białej mąki pochodzenia środkowoazjatyckiego). Czarnuszka jest składnikiem niektórych mieszanek przyprawowych garam masala. Na Bliskim Wschodzie czarnuszka dodawana jest do ciasta chlebowego. Czarnuszkę zazwyczaj dodaje się do chleba.

Cząber

Ma przyjemny zapach i pikant­ny smak. Suszo­ny jest równie aromatyczny jak świeży. Stosuje­my go z umia­rem, by nie do­minował nad pozostałymi przypra­wami. Używamy liści lub całych łodyżek. Nie należy ich kruszyć, bo gorzknieją. Jest świetnym dodat­kiem do fasoli i grochu oraz baraniny. Przypra­wiamy nim sałatki z mięsem lub ziemniakami, gotowane ryby, kotle­ty, zaś z warzyw kalafiory, kiszoną kapustę i ogórki. Niewielka ilość cząbra warto dodać do mizerii i so­sów oraz zupy jarzynowej.

Czosnek

Ma szerokie zastosowanie – do owoców morza, drobiu, makaronów, dań mięsnych, gulaszów, potraw warzywnych, zup, wędlin, sosów. Czosnek można dodawać do sałatek. Używanie czosnku zapobiega problemom krążenia oraz wylewom krwi do mózgu, ponieważ czosnek jest środkiem rozrzedzającym krew. Czosnek obniża ciśnienie oraz poziom cholesterolu we krwi. Działa bakteriobójczo.

Estragon

Jest zielem o pi­kantnym, lekko gorzkim smaku i aromacie przypominającym anyż. Należy go używać w niewiel­kich ilościach. Przypra­wiamy nim dania chińskie zawiera­jące ryż, a ponadto ryby, majonezy, jajka, sosy, pieczarki i pomidory. Pasuje również do cielęciny, kurczaka i baraniny.

Gorczyca

Biała i czarna jest najważniej­szym składnikiem musztardy. Obie maja palący smak, ale biała jest nie­co łagodniejsza. Całe ziarna doda­jemy do kiszonych i konserwowych ogórków, pikli i galaret. W zalewie z gorczycą świetnie skruszeje mię­so przed piecze­niem. Mieloną gorczycą do­prawiamy tłu­ste mięsa, sosy gorące i zimne.

Goździki

To suszone pąki kwiatowe tropi­kalnego, wiecznie zielonego drzewa goździkowca. Mają aromatyczny zapach i korzenny, a nawet nieco palący smak. Są silną przyprawa, dlatego często wystarcz dodatek jednego goździka. Zmielonymi lub całymi goździkami przyprawiamy ciasta (zwłaszcza pierniki i szarlot­ki) oraz kompoty. Goździki pasują nie tylko do słodkości. Odrobina zmie­lonej przy­prawy pod­niesie smak dziczyz­ny, a nawet spaghetti i pizzy.

Imbir

Jest kłą­czem tropikalnej, wieloletniej rośliny. Ma korzenny i palący smak oraz lekko cytrynowy zapach. Uży­wamy zarówno świeżego kłącza im­biru, jak i suszonego, a potem zmie­lonego. Imbir pasuje do budyniów, kompo­tów i marynat. Dodaje smaku zu­pom (fasolowej, ziemniaczanej), potrawom z ryżu i drobiu. Dzięki dodatkowi imbiru pieczona kaczka nabiera niepowtarzalnego smaku.

Uwaga!

Kłącza imbiru przecho­wujemy bez obierania w lodówce. Najlepiej owinąć je w folię.

Jałowiec

Niewielkie jagody iglaste­go, dziko ro­snącego krze­wu mają gorzkawo-żywiczny smak i balsamiczny zapach. Najintensyw­niejszy zapach mają mniejsze jago­dy. Jałowiec poprawia smak kiszo­nej kapusty, dziczyzny i gulaszu. Kilka jagód war­to wrzucić też do ciemnych sosów. Uwaga!

Przed gotowaniem jago­dy jałowca warto lekko zgnieść, by popękały.

Kardamon

To nasiona wieloletniej azjatyckiej rośliny. Mają piekący, ale przyjemny smak i mocny aromat. Idealnie pasuje do słodyczy marce­panów, pierników, a także sałatek owocowych, kompotów oraz budyniu waniliowego i karmelowego. Kardamon stosujemy również do potraw mięsnych, np. gulaszu woło­wego, niektórych pasztetów oraz sosów. Dla aromatu warto dodać odrobinę zmielonego kardamonu do kawy. Dobrze pamiętać, że jest bardzo silną przy­prawą, dlatego należy używać jej z umiarem. Zwykle wystarczy szczypta świeżo zmielonych nasion.

Kminek

Ma dosyć ostry zapach, cierpko-ko­rzenny smak. Używa się go w całości lub zmielone­go. To idealna przyprawa do ciężko strawnych dań. Zmie­lonym kminkiem przyprawia się dania nie gotowane (sałatki, pasty, sery), a w całości dodaje do wypie­ków (pieczywo, paluszki). Kminek znakomicie pasuje do zup, tłustych mięs, szczególnie baraniny, kiełbas i gotowanych ryb. Dodajemy go również do kwaszonej kapusty, po­traw z ziemniakami i fasoli. Uwaga!

Z powodu silnego zapa­chu kminek nie toleruje innych, aromatycznych przypraw. Używamy go najczęściej tylko z solą i pieprzem.

Kolendra

To roślina z tej samej ro­dziny co kmi­nek. Ma przyjemny, podob­ny do anyżu aromat i słodkawy, a jednocześnie kwaskowaty smak. Przyprawiamy nią dania ryżowe, jagnięcinę, dzi­czyznę i pieczona wieprzowinę. Do­skonale nadaje się do świątecznych wypieków: pierników i kruchych ciasteczek. Polepsza smak zupy gro­chowej, fasolowej, kapusty i buraków. Trochę zmielonej kolendry warto też dodać do pasztetu.

Koper ogrodowy i koperek

Mają świe­ży smak i aro­mat. Łodyga z kwiatem ko­pru ogrodo­wego jest nie­zbędna do kiszenia i marynowania warzyw, zwłaszcza ogórków. Nato­miast koperkiem przyprawiamy zu­py, sosy, sałatki warzywne, a także mielone mięso, sery i twarożki. To zioło nadaje przyjemny smak jajecz­nicy, pieczonym ziemniakom, gotowanym rybom. Używamy go leż do sałatki pomidorowej, jogurtów, octów oraz olejów ziołowych.

Uwaga!

Kopru ani koperku nie gotujemy, bo straci smak.

Kozieradka

Wchodzi w skład mieszanki curry. Jest pomocna przy problemach z układem pokarmowym. Stosowana jest również jako środek zmiękczający skórę przy czyrakach, cystach i innych dolegliwościach. Obniża poziom cukru we krwi, stosuje się ją w połączeniu z insuliną. Obniża też ciśnienie krwi. Łagodzi i zmniejsza stany zapalne i infekcje. Ma właściwości wykrztuśne, jest więc idealna do leczenia chorób zatok i płuc.

Kurkuma

Zwana jest też żółtym zielem, bo służyła kiedyś do farbowania skór i tkanin. Dziś barwimy nią potra­wy. Nadaje piękny kolor omletom, ro­sołom i wszel­kim potrawom z drobiu i ryżu. Przyprawiamy nią również sosy, zwłaszcza musz­tardowy, curry i serowy. Uwaga! Na porcje dla 4 osób wystarczy 1/2 łyżeczki kurkumy.

Laurowe liście

Rosną w klimacie śródziemno­morskim na okazałym, stale zielo­nym drzewie. W starożytności laur, czyli wawrzyn był symbolem zwycięstwa i sławy. Grecy i Rzymianie splatali z liści lauro­wych wieńce. Dziś przyprawiamy nimi rosół, kartoflanki i zupy jarzynowe, a także sosy i pieczenie. Nie mogą bez nich obejść się marynaty, zwłaszcza ogórki. Uwaga!

Liście laurowe przecho­wujemy najwyżej rok, bo potem tracą zapach.

Lubczyk

Używany jest w postaci ususzonych, a potem zmielonych liści. Ma intensywny, lekko cytrynowy za­pach i ostry smak. Jest odpowiedni do dań z fasoli, szpinaku, zup, a także sosów i ryb. Szczypta lubczyku dodana do duszonego mię­sa podkreśla jego smak. Drobno po­siekane liście są pikantne jak pieprz.

Uwaga!

Jest przyprawą bardzo mocną, należy go używać w ma­łych ilościach. W medycynie ludo­wej nazywany bywa zielem o ma­gicznej mocy.

Majeranek

Ma wyraźny, specyficzny zapach i lekko szczypiący smak. Chętnie używamy go do tłustych mięs (bara­nina) i do wy­robu kiełbas. Jest wprost nie­zbędny do zupy fasolowej i grochowej oraz flaków. Nadaje się też do dań jednogarnkowych i pasztetów. Po­nadto majeranek to świetny doda­tek do omletów.

Uwaga!

W diecie bezsolnej maje­rankiem można zastąpić sól. Świeżego ziela używamy trzykrot­nie mniej niż suszonego.

Melisa

Ma odświeżający, cytrynowy zapach i korzenny lekko gorzki smak. Jest doskonałym dodatkiem do masła zio­łowego, past z białego sera i omletów. Świe­żymi listkami przyprawia się sałatki, sosy i zu­py. Pod koniec gotowania melisę dodajemy do cielęciny i dziczyzny. Jest też znakomita dekoracja deserów.

Uwaga!

W kuchni używamy świe­żych listków melisy, a z suszo­nych ziół parzymy leczniczą her­batkę (działa odprężająco).

Mięta

Ze względu na intensywny za­pach powinna być stosowana oszczędnie. Jest niezastąpiona w kuchni angielskiej (np. do baraniny). Świeżą lub suszo­ną miętą przyprawiamy zapiekanki, jagnięcinę i kurczaki. Kilka świe­żych listków można dodać do jarzy­nowej zupy, a także sałatek. Napar z liści mięty jest pyszną (również na zimno) herbatą.

Muszkatołowa gałka

To nasie­nie muszkatołowca, drzewa po­chodzącego z Jawy. Ma ciekawy, słodkawo-gorzki smak i ostry, korzenny zapach. Pasuje do potraw na słod­ko: czekoladowych kremów, budyniu, ciast, kompotów, szarlotek i pieczonych jabłek. Odrobinę star­tej gałki warto dodać do kakao. Pasuje rów­nież do ryb, mięs (zwłaszcza cielęci­ny i drobiu) i warzyw (kapusty, szpinaku, marchwi, pora). Jest nie­zbędna do świątecznego pasztetu.

Uwaga!

Gałki muszkatołowej należy używać z umiarem

Natka pietruszki

Jest najbar­dziej popular­ną ziołową przyprawą. Ma delikatny aromat i smak. Można nią posypy­wać wszystkie zupy, sałatki i surów­ki (poza słodkimi).

Uwaga!

Natkę dodajemy tuż przed podaniem potrawy.

Oregano

Jest też zwane potocznie lebio­dka pospolita. Ta niewielka roślinka należy do najważniejszych przypraw kuchni włoskiej. Świeże lub suszone liście są niezbędną przyprawą do pizzy, a także niektórych rodzajów spaghetti. Oregano przyprawia się też pieczone mięsa, zawiesiste zupy, a także sałatki warzywne.

Papryka

To suszone, a potem roztarte na proszek strąki różnych odmian jednorocznej ro­śliny o tej samej nazwie. Sproszkowana papryka mo­że mieć smak ła­godny, prawie słodki albo ostry, wręcz palący. Ta ostatnia jest niezbędna w kuchni węgierskiej. Przyprawiamy nią gu­lasze, zupy (np. pomidorową i ryb­ną), drób, sosy, pasty serowe i ja­jeczne. Posypujemy nią zakąski z ja­jek, ziemniaki i sałatki.

Pieprz biały, zielony i czarny

Wszystkie są owocem tropi­kalnej liany pie­przowca. Czar­nym przyprawia się zupy, sosy, dania z kapusty, fasoli, jajka i wa­rzywa. Nadaje on ostrość i aromat smażonym i duszonym mięsom. Ca­łe ziarna dodaje się do potraw, któ­re wymagają długiego gotowania, np. do zup, ko­niecznie zaś do rosołów. Zielony pieprz jest łagodniejszy od czarnego. Poprawia smak steków, pasztetów, sosów i ryb. Doskonale nadaje się do sałatek i surówek. Bia­ły polecany jest do białych mięs i jasnych sosów (beszamelu, majone­zowego), a także warzyw i sałatek.

Rozmaryn

Jest stale zie­lonym, śród­ziemnomorskim krzewem. Jego listki mają silny, sosnowy aromat i nieco palący, gorzkawy smak. Pasuje do jagnięciny i wszelkich pie­czeni. Gałązka rozmarynu rzucona na rozżarzony węgiel nada wyjątkowy aromat mięsom i rybom pieczonym na grillu.

Uwaga!

Suszone liście nie miękną podczas gotowania, dlatego trze­ba je przedtem pokruszyć.

Szafran

Uzyskuje się z rzadkiej od­miany krokusa. Jest jedną z najdroższych przypraw, ale na szczęście w kuchni jest używany w mikroskopijnych ilościach. Ma sil­ny zapach i gorzki smak. Szafran na­daje piękny kolor zupom (np. roso­łowi, rybnej) oraz daniom z ryżem. Uwaga! Porcję szafranu przed użyciem rozpuszczamy w odrobi­nie wody lub mleka. W przepisach, w których chodzi tylko o zabarwienie potrawy na żółto, używamy tańszej kurkumy.

Szałwia

Jej listki mają intensywny, świeży zapach. Dodana do mięs (np. gęsi, piecze­ni) ułatwia ich tra­wienie. Warto do­rzucić kilka listków do smażonej wątróbki (zwłaszcza kurzej i cielę­cej). Szałwia pasuje też do potraw z jajek i sera, a także tłustych ryb.

Uwaga!

Suszona szałwia jest znacznie ostrzejsza od świeżej.

Szczypiorek

Ma ostry, piekący smak i zdecydowany zapach. Zaostrza apetyt, a ponadto ułatwia trawienie tłuszczów. Pasuje do sała­tek, surówek, jajek w każdej posta­ci i białego sera.

Tymianek

Ma korzenno-gorzkawy smak i aroma­tyczny zapach. Nadaje potra­wom przyjem­ny smak, a po­nadto przyspie­sza trawienie. Warto go do­dawać do tłustych dań mięsnych, za­wiesistych zup i smażonych ryb. Pasuje też do potraw z grzybów.

Wanilia

To owoc pnącza z rodziny storczykowatych. Pochodzi z Meksyku. Ma kwiatowy aromat i korzenny, nieco gorzki smak. Wanilie doda­jemy do słodkich potraw. Do napo­jów wkładamy całą laskę wanilii i przed podaniem wyjmujemy. Natomiast do ciast, kremów i budy­niów dodajemy wyłuskany z rozkro­jonego strąka miąższ.

Uwaga!

Cukier waniliowy można uzyskać domowym sposobem. Wystarczy rozkrojoną laskę wanilii zasypać cukrem. Słoiczek szczel­nie zamykamy.

MIESZANKI PRZYPRAWOWE

Bałkańska czerwona

Wysokogatunkowa mieszanka ziół i przypraw stosowana w kuchni bułgarskiej, ormiańskiej i państw Kaukazu, o delikatnie ostrym subtelnym smaku, wzbogaca smak potraw z dziczyzny, ryb oraz sałatek mięsnych.

Baharat

Doskonała mieszanka naturalnych przypraw i ziół stosowana w kuchni arabskiej. Nie zawiera glutaminianu sodu.

Barbecue

Wyśmienita mieszanka przypraw do wszystkich potraw z grilla.

Chińska 5 smaków

Przyprawa do mięs gotowanych i duszonych, sosów i marynat.

Curry

Jest mieszanką przyprawową nie­zbędną w kuchni indyjskiej. Liczy ponad 20 składników, są to m.in. pieprz, chili, kolendra, imbir, kmi­nek, gorczyca, goździki, kardanom, cynamon, gałka muszkatołowa i pa­pryka. Curry ma aromatyczny za­pach, natomiast smak, w zależno­ści od składu, od łagodnego do bardzo ostrego. Curry doprawiamy wszelkie tłuste potra­wy mięsne (kaczkę, gęś i baraninę). Dodajemy je rów­nież do zup, jajek i serów. Ta przy­prawa nadaje piękny kolor potrawom z ryżu, majonezowi i sosom.

Czubrica zielona

Wysokogatunkowa mieszanka ziół i przypraw stosowana w kuchni bułgarskiej, ormiańskiej i państw Kaukazu, o delikatnie ostrym subtelnym smaku. Wzbogaca smak potraw z dziczyzny, ryb oraz sałatek mięsnych

Drób pieczony

Przyprawa do drobiu, w skład której wchodzi papryka słodka, curry, czosnek, imbir, pieprz czarny, chilli, glutaminian sodu, sól.

Kurczak po polsku

Przyprawa do pieczonego kurczaka, w skład której wchodzi papryka słodka, kolendra, papryka ostra, pieprz czarny, sól, czosnek, marchew, kminek.

Masala

Przyprawa do kurczaka marynowanego w kefirze lub jogurcie oraz mięs pieczonych na grillu i w piekarniku.

Pieprz cytrynowy

To mieszanka starannie dobranych składników. Potrawy nim przyprawiane zyskują ostrość pieprzu i kwaskowy posmak cytryny. Ze względu na cytrynową „nutę” mieszanka ta jest znakomitą przyprawą do wszelkiego rodzaju ryb. Można nią przyprawiać ryby surowe (przed obróbką termiczną), jak i gotowe już do spożycia (usmażone, uduszone czy z grilla). Pieprz cytrynowy jest również doskonałym dodatkiem do mięs smażonych (np. steków), pieczonych, z grilla oraz sosów typu dressing i winegret. Skład: sól, pieprz czarny, czosnek, cebula, regulator kwasowości - kwas cytrynowy, cukier, skórka cytrynowa, kurkuma.

Pieprz kolorowy

Jest starannie dobraną mieszanką ziaren pieprzu czarnego, zielonego i białego. Barwa i smak ziaren zależy od momentu zbioru i sposobu ich obróbki. Całe ziarna można dodawać do zup, bulionów, sosów, marynat i zalew, a po ich zmieleniu nadadzą praktycznie każdej potrawie niepowtarzalny smak i aromat.

Przyprawa do grilla

Żywa mieszanka ziół i przypraw, bogata w aromat i smak, niezbędna do marynaty potraw pieczonych i wędzonych.

Przyprawa do kebaba

Doskonała mieszanka naturalnych przypraw i ziół. Królowa przypraw dla kebaba drobiowego i kebaba z indyka.

Przyprawa falafel

Zastosowanie w kuchni arabskiej i indyjskiej, do sałatek, pieczeni, makaronów i ryb. Nie zawiera glutaminianu sodu. Skład: kolendra, kmin, czosnek, pietruszka nać, sól.

Shoarma

Wzmacnia i udoskonala smak potraw z wieprzowiny, wołowiny, kebabu, drobiu, gyrosa i baraniny.

Śródziemnomorska

Przyprawa do sałatek, makaronów, wypieków i kuchni śródziemnomorskiej.

Tauq

Skład: papryka słodka, curry, czosnek, imbir, pieprz czarny, chilli, glutaminian sodu, sól, oregano, kolendra, gorczyca, kozieradka.

Warzywna uniwersalna

doskonała mieszanka suszy warzywnych stosowana do zup, sosów, mięs i pieczeni. Wzmacnia smak i zapach potraw.

7 przypraw

Bogactwo smaków kuchni arabskiej i śródziemnomorskiej.

Zioła prowansalskie

Doskonała mieszanka suszonych ziół. Nadaje zupom, sosom, sałatkom i potrawom grillowanym niepowtarzalny smak i aromat.

Zioła św. Jakuba

Mieszanka ziół świętego Jakuba to idealna panierka do smażenia ryb, filetów, schabu oraz do zagęszczania sosów mięsnych.

Złoty kurczak

Doskonała mieszanka przypraw i ziół drobno mielonych. Nadaje daniom z drobiu niepowtarzalny smak i aromat.

INNE

Arcydzięgiel

To roślina szczególnie dobrze znana cukiernikom i miłośnikom konfitur. używany jest do zdobienia wyrobów cukierniczych – młode łodygi smaży się w cukrze i nimi dekoruje się torty, keksy i inne ciasta. sporządza się z nich również konfitury i likiery, a także można je przyrządzić podobnie do szparagów. liście dodaje się do sałatek, zup, owoców morza. korzeń arcydzięgla ma bardzo szerokie zastosowanie. działa moczopędnie, wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega i łagodzi bóle głowy, żołądka, reguluje pracę układu pokarmowego, wspomaga również układ nerwowy, koi i wycisza. nalewka z arcydzięgla jest bardzo skuteczna w leczeniu uporczywego kaszlu. natomiast napar z tej rośliny stosowany na skórę pomoże w walce z bakteriami i trądzikiem.

Babka płesznik

Nasiona babki płesznik stosowane są w leczeniu zaparć. Są rewelacyjnym naturalnym źródłem błonnika. Pod wpływem wody wydzielają śluz, który wspomaga perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Stosowane są również w chorobie wrzodowej żołądka, działają osłaniająco i łagodząco. Pomagają również w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała oraz wspomagają.

Babka lancetowata

Od wieków stosowana jest w medycynie ludowej. Ma działanie przeciwzapalne i ściągające. Zewnętrznie liście stosowane są przy oparzeniach, ranach, owrzodzeniach i wysypkach. Sok z babki dodawany jest do ziołowych syropów przeciwkaszlowych oraz do leków dla osób chorych na astmę. Z liści przygotowuje się napary łagodzące owrzodzenia układu pokarmowego, zatrucia i biegunki. Roztarte świeże liście przyspieszają gojenie ran i otarć. Stosowanie takiego kompresu jest także od lat znane jako pierwsza pomoc przy użądleniach i ukąszeniach. Młode liście babki lancetowatej dodaje się do sałatek lub gotuje. Są prawdziwą bombą witaminową!

Cebula prażona

Świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs smażonych, ryb, ziemniaków, do hot-dogów, kanapek na ciepło i zimno, posypania pierogów ruskich. Jest chrupiąca i smakowita, nadaje się do bezpośredniego spożycia.

Chia

Nasiona chia słyną ze swych właściwości zdrowotnych i odżywczych. Zawierają kwasy omega-3, wapń, żelazo, błonnik, potas, magnez i wiele innych. Można je dodawać całe lub zmielone do jogurtów, musli, sałatek, różnego rodzaju wypieków. Stosowane są również jako naturalny zagęszczacz do zup.

Cukier trzcinowy

Nierafinowany cukier otrzymywany z trzciny cukrowej - do wypieków, deserów, napojów ciepłych, idealny jako zamiennik cukru białego produkowanego z buraków cukrowych.

Cukier puder

Stosowany do wypieków, deserów, jako dekoracja oraz posypka do ciast, pączków, drożdżówek.

Czystek

To jedna z roślin, które najsilniej działają na układ odpornościowy, wzmacniając go, a przy tym jest całkowicie pozbawiony substancji szkodliwych. Nie jest również możliwe przedawkowanie, nie występują także żadne skutki uboczne stosowania tego zioła. Najczęściej stosowany pod postacią herbaty. Usuwa metale ciężkie z organizmu, ma działanie antyalergiczne, zapobiega chorobom serca.

Dziurawiec

To roślina znana od lat, dawniej wierzono w jej magiczne właściwości. Miała przeganiać demony oraz chronić przed złymi czarami i urokami. Obecnie również pomaga nam na wiele sposobów. Stosowany wewnętrznie ma działanie łagodzące objawy depresyjne, problemy ze snem, rozkurcza mięśnie układu pokarmowego i naczynia krwionośne. Działa leczniczo na drogi żółciowe, zgagę, problemy z przemianą materii, układ nerwowy. Stosowany zewnętrznie poprawia kondycję skóry, ułatwia gojenie ran i otarć naskórka. Nalewkę z dziurawca wciera się również w bolące stawy. Herbata natomiast pomoże ukoić nerwy i nabrać nowych sił do działania. Uwaga! Dziurawiec zwiększa również wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego przyjmując preparaty zawierające tę roślinę należy unikać przebywania na słońcu. Może również osłabić działanie innych przyjmowanych leków.

Glistnik

Świeży sok z glistnika jest znanym od lat naturalnym lekiem przeciwko brodawkom (kurzajkom). Ziele natomiast działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, pomaga w bólach żołądka, jelitowych i menstruacyjnych. Ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, stosuje się go zewnętrznie przy chorobach skórnych, głównie na tle grzybiczym. Glistnik działa również silnie uspokajająco i nasennie, hamuje skurcze mięśni, rozluźnia. Obniża ciśnienie krwi i ułatwia oddychanie. Uwaga! Glistnik jaskółcze ziele jest rośliną trującą. Nie należy przekraczać zalecanych dawek.

Jeżówka purpurowa

Zwana również echinaceą, od lat stosowana jest jako naturalny środek wspomagający odporność organizmu. Pomaga w walce z przeziębieniem i grypą, skracając i łagodząc przebieg choroby. Ma również działanie przeciwgrzybicze, ułatwi astmatykom i alergikom swobodne oddychanie podczas dużego natężenia alergenów, a jej działanie przeciwzapalne przyniesie ukojenie osobom z zapaleniem stawów. Napar z jeżówki, szczególnie w okresie jesieni i zimy zalecany jest dla osób, które często przeziębiają się, a ich organizmy zmęczone są długą walką z nawracającymi chorobami. Nalewka z jeżówki ma podobne właściwości co napar, dodatkowo rewelacyjnie rozgrzewa w mroźne dni. Idealna na zimowy wieczór.

Kora dębu

Najważniejszymi substancjami leczniczymi, które zawiera kora dębu są garbniki. Ich działanie ściągające ma przede wszystkim zastosowanie w leczeniu biegunek i zatruć pokarmowych, zapobiegają również odwodnieniu, które często zdarza się podczas „problemów żołądkowych”. Działa również antyseptycznie i przeciwzapalnie, dlatego też korę dębu często stosuje się jako składnik środków do pielęgnacji jamy ustnej, skóry oraz szamponów do włosów szybko przetłuszczających się. Napar z kory dębu jest bardzo prosty do wykonania. Potrzebujemy jedynie 20g kory i 1l wody.

Kwiat wrotyczu

Suszone kwiat wrotyczu to składnik wielu naparów i herbat, stosowanych głównie w leczeniu przeziębienia i zatruć pokarmowych. Rewelacyjnie działa na układ trawienny, reguluje przemianę materii. Od lat stosowany w walce z pasożytami układu pokarmowego oraz skóry – świerzbem, pchłami i wszami. Odstrasza również natrętne owady.

Lukrecja

Korzeń lukrecji ma szerokie zastosowanie, zarówno w przemyśle spożywczym, leczniczym jak i kosmetycznym. Ma silne działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry, zapobiega powstawaniu wyprysków. Jest składnikiem szamponów i płynów do kąpieli. Działa również kojąco na swędzenie wywołane alergią, a dodatkowo bardzo dobrze nawilża skórę. Substancje lecznicze zawarte w lukrecji mają działanie przeciwreumatyczne, pomagają w chorobach stawów. Wspomagają leczenie wrzodów żołądka i chorób dróg żółciowych, chronią wątrobę, działają bakteriobójczo. Jest z powodzeniem stosowana w przemyśle cukierniczym, produkowane z niej cukierki mają charakterystyczną ciemną, a nawet czarną barwę. Idealnie nadają się dla dzieci, ponieważ hamują rozwój próchnicy. Lukrecja ma specyficzny smak, podobny do anyżu. Jest również dodawana do włoskiego likieru sambuca.

Sezam

Ziarno sezamu jest bardzo bogatym źródłem białka oraz fitosterolów czyli roślinnych sterydów, które obniżają poziom złego cholesterolu u naszym organizmie, zapobiegają chorobom serca i nowotworom, zwłaszcza prostaty. Sezam pomaga w utrzymaniu młodej, elastycznej skóry oraz chroni organizm przed niektórymi chorobami metabolicznymi. Ziarno sezamu zawiera aż 50 % tłuszczu, doskonale się przechowuje i nie jełczeje. Sezam można dodać do sałatek, dań wegetariańskich, potrawek, dań mięsnych i farszów, a także do pieczywa i serów wiejskich. Nieprażone ziarna wymieszane z bułką tartą są znakomitą panierką do ryb, kotletów oraz sznycli, tak przygotowane mięso staje się bardziej pożywne, a skórka chrupiąca. Stosuje się je również w produkcji słodyczy, m.in. chałwy i batoników oraz do wypieków ciast i ciasteczek. Z nasion sezamu wytwarza się również olej sezamowy. Nasiona sezamu używane są też do produkcji masła sezamowego, mączka wydobywana przy mieleniu ziarna znakomicie nadaje się chleba oraz małych bułeczek. Składniki mineralne: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź oraz mangan. Witaminy: a, e, b1, b2, b6, beta karoten, niacyna.

Stevia

Suszone i pocięte liście stevii o bardzo wysokiej zawartości związków słodzących w Azji i Ameryce południowej są stosowane do osładzania napojów leczniczych czy herbaty. Od blisko 20 lat w Japonii ekstrakt z liści stevii jest używany jako bezpieczny, naturalny, niekaloryczny słodzik. Stewiozyd zawarty w liściach stevii jest ok. 30-300 razy słodszy od białego cukru, dodatkowo udowodniono, że wykazuje on właściwości lecznicze m.in. obniża ciśnienie krwi, zapobiega próchnicy zębów. Bezkaloryczne, pomagają w walce z otyłością. Stewia to idealne rozwiązanie dla osób, które dbają o linię, chcą zdrowo się odżywiać, ale nie chcą rezygnować ze słodkiej kawy i herbaty.

Sól Himalajska

Stosowana w kuchni, uzupełnia niedobory mikroelementów w codziennej diecie. Nie ma zanieczyszczeń jakimi są metale ciężkie, jak w przypadku soli morskiej. Sól Himalajska ma biało-różowy kolor, jest on zależny od koloru skały z której pochodzi. Im bardziej różowy kolor tym więcej żelaza znajduje się w danej soli.

Sumak

Ma kwaśno-słony smak. Używa się go szczególnie w kuchni arabskiej i tureckiej. Możemy dodawać go do ryżu, ryb, mięsa z grilla, smażonych ziemniaków, sałatek, dań z ziaren strączkowych. Sumakiem można także posypać ryby czy też przyprawić kebab. Znakomicie nadaje się jako przyprawa do soczewicy, nadzienia do kurcząt, a także do surowej cebuli i jako dodatek do jogurtu.